Monthly Archives: април 2019

Још једна екскурзија наших гимназијалаца

Путовања су изазови о којима се чита и пише, али док не прођемо тим стазама ништа нисмо искусили.

Иако нисмо имали часове, видели смо и научили много.

Кад се све сабере, ово путовање нас је променило – на боље.

Сви планирани садржаји су у потпуности остварени, а предвиђени циљеви остварени.
Према свим параметрима, ова екскурзија се може сматрати врло
успешном.

Видимо се на неком од наредних путовања.

* Екскурзија ученика трећег разреда изведена је од 9. до 13. априла 2019. године на

релацији Смедерево–Будимпешта–Беч–Братислава–Смедерево.

Достојно представљамо своју школу на свим такмичењима

Опет традиционално, и без имало скромности можемо рећи, заслужено, наши ђаци нижу успехе на свим такмичењима и поносито представљају своју школу. Поред награда из математике и страних језика на државним такмичењима, која су већ завршена, очекујемо још награда, јер су ученици на окружним такмичењима поново бриљирали. А по предметима тај пласман на републичко такмичење изгледа овако:

Из биологије, на државно такмичење пласирале су се три ученице:

1. Александра Цветковић, 4. година и прво место на окружном такмичењу,
  2. Емилија Бијанац, 4. раред и друго место на окружном такмичењу,
  3. Нађа Савић, 3. разред и треће место на окружном такмичењу.

На државно такмичење из хемије пласирала се

1. Анђела Ћирић, 2. година, освојивши прво место на окружном такмичењу.

На државно такмичење из историје пласирала су се три ученика:

1. Ксенија Јовановић, 4. разред
  2. Трифун Девић, 2. разред
  3. Марија Марковић, 1. разред.

На државно такмичење из српског језика и језичке културе пласирале су се четири ученице:

1. Милена Степић, 2. разред,
  2. Анђела Цветковић, 2. разред,
  3. Александра Цветковић, 4. разред,
  4. Нина Николић, 2. разред.

На државно такмичење из књижевности (Књижевна олимпијада) пласирало се пет ученика:

1. Петар Јовановић, 1. разред,
  2. Дуња Младеновић, 1. разред,
  3. Димитрије Спасић, 1. разред,
  4. Софија Поповић, 2. разред,
  5. Марија Ненадов, 3. разред.

На државно такмичење су се такође пласирале наше екипе атлетичара и одбојкашица. Поносни смо на своје ђаке!

Очекујемо да ћемо у мају, када се такмичарски циклус из свих предмета завршава, поново заблистати!

Вести из спорта

Гимназија са својим изабраним тимовима и ове године учествује на различитим спортским такмичењима, која још увек нису завршена и ускоро очекујемо још диплома и медаља.

Републичко такмичење у гимнастици
Окружно такмичење у спортској гимнастици
Општинско такмичење у рукомету

Смедеревски гимназијалци традиционално негују кинеску културу

Гимназијалци Смедерева већ три године факултативно похађају наставу кинеског језика, па су и ове године били запажени у програму прославе Кинеске Нове године. У сарадњи са овогодишњом професорком кинеског језика, Јованом Дубоњац и професорком музичке уметности из Гимназије, Миленом Благојевић Лазић, која такође учи кинески језик подржавајући ученике, наши гимназијалци су се успешно представили познатом кинеском песмом „Guojia“ (Земља) коју је промовисао холивудски глумац Џеки Чен.

Више о овоме можете прочитати у објављеном чланку у часопису Наше новине – Српска кола на кинески начин.

Стигле и награде из страних језика

Републичко, односно државно такмичење из страних језика, одржано је ове године по први пут у два термина, у складу са новим пропозицијама Друштва за стране језике и књижевности. Такмичење из енглеског језика је одржано у XIV београдској гимназији у суботу, 6.4.2019. За све остале језике, такмичење је организовано у Спортској гимназији у Београду, у недељу, 7.4.2019.
Поносно представљамо резултате ученика наше гимназије :

1. Кристина Бједов, IV7, шпански језик, I место
  2. Мина Димитријевић , IV7, шпански језик, III место
  3. Ђина Гајић, IV4, италијански језик, 6. место
    Ученица Кристина Бједов је освојила, не само прво место, него и максималан број поена.
    Треба истаћи да освојено прво, друго и треће место на државном такмичењу за ученика завршног разреда значи ослобађање од једног дела пријемног испита на Филолошком факултету. За успех својих ученика заслужне су професорке Биљана Павловић ( шпански језик) и Марина Миливојевић ( италијански језик ).
    Честитамо ученицима и професоркама на овом великом успеху и желимо им успешан рад и убудуће !

Аутор : Ј.Р.