Monthly Archives: октобар 2018

Сусрет песника и гимназијалаца

Поводом међународног фестивала поезије ,,Смедеревска песничка јесен“ који се по 49. пут одржава у нашем граду, Гимназија у Смедереву угостила је најугледније домаће и стране песнике, госте овогодишњег фестивала. Тиме је својим ученицима пружила јединствену прилику да уживају у поезији ових песника и попричају са њима о разним темама.

Комплетан извештај можете прочитати на ученичком блогу Очима младих на овом линку.

11ТРИ БЕОГРАД

Београд је и ове године организовао трку триатлона, која је одржана 23. септембра 2018. године. Сјајни временски услови у септембру и светски позната храна, навели су велики број триатлонаца, из целог света, да се пријаве баш на ову трку.

Ученици наше школе имали су запажену улогу и овoга пута, као волонтери. У спорту је вредност волонтера непроцењива.

Више о њиховом незаборавном искуству можете  погледати на ученичком блогу Очима младих на овом линку.

,,Истражуј кроз ноћ, у знању је моћ!“

Град Смедерево имао је задовољство да ове године први пут буде део програма Европске уније за јачање европске истраживачке каријере и тиме се нађе на мапи европских градова који промовишу науку. Главни догађај овог програма јесте ,,Ноћ истраживача“ и посвећен је популаризацији науке и учењу исте кроз дружење и забаву.

Смедеревски гимназијалци су се придружили и овом пројекту и подржали Европску ноћ истраживача као добар начин да се наука промовише. У среду, 26. септембра у Регионалном центру Смедерево ученици су присуствовали предавању дипломираног лексиколога, професорке др Рајне Драгићевић, на тему Културни стереотипни појмови у српском језику.

Поред ових предавања, гимназијалци су учествовали и на самој Ноћи истраживача у петак. Као волонтери, били су део многобројних огледа и радионица које су се одржале у холу Центра за културу Смедерево. Чланови секције Физис поред волонтирања, посетили су и били део свих радионица. Имали су задовољство да се испробају у огледу Поглед на Смедерево кроз балон, затим да науче калиграфско писмо и открију тајну науке кроз радионице ,,Кинетички песак“, ,,Ферофлуид“, ,,Изолујте ДНК“, ,,Квасац“ и ,,Здрави били – живели лактобацили“

Више о активностима и дружењу на ученичком блогу Очима младих на овом линку.

Трка за срећније детињство

У оквиру секције Организација црвеног крста ученици Гимназије су и ове године подржали акцију Црвеног крста Трка за срећније детињство и својим учешћем и активностима показали хуманост на делу.

Више о активностима и дружењу на ученичком блогу Очима младих на овом линку.

Европски дан језика

У среду, 26. септембра, у Гимназији Смедерево организован је програм поводом Европског дана језика. Наши ученици су се и ове године потрудили да на креативан, едукативан и занимљив начин својим другарима, професорима и свим заинтересованим представе стране језике које уче.

Више о активностима и дружењу можете прочитати на ученичком блогу Очима младих на овом линку.

Гимназијалци угостили ученике из Турске

Гимназија у Смедереву прошле године се прикључила једном од многобројних пројеката у сарадњи са организацијом Интеркултура у Србији и ове године је била домаћин у такозваној ,,размени одељења“.

Да се подсетимо да су гимназијалци прошле године били гости ученицима и професорима из Истанбула, а ове године посета је узвраћена. Гости су боравили у Смедереву од 24. до 30. септембра. Срдачно су дочекани, како од својих домаћина тако и од стране ученика који нису учествовали у прошлогодишњој размени.

Више о организацији и дружењу можете прочитати на ученичком блогу Очима младих на овом линку.

Европска недеља спорта у Смедереву

Недеља спорта се широм Европе одржава од 23. до 30. септембра. У Смедереву је обележена 25. септембра.

Спорт је тог дана промовисало 450 ученика од првог до четвртог разреда наших основних школа, а догађај је испратила и екипа ђака репортера из Гимназије. Комплетан извештај можете прочитати на ученичком блогу Очима младих.

Ученице Гимназије у Руској Федерацији

Ученице Гимназије су од 5. до 13. септембра 2018. године имале прилику да гостују на концертној турнеји са хором „Кир Стефан Србин”, одржаној у Руској Федерацији.

Снимак  нумере „Каћуша” са концерта у Коломни можете погледати на овом линку. Више о турнеји можете прочитати на ученичком блогу Очима младих на овом линку.

Смедеревска гимназија помаже сиромашне ђаке

Управни одбор Фонда за стипендирање сиромашних ученика смедеревске Гимназије одлучио је да ове школске године додели десет једнократних помоћи у износу од 20.000 динара.

Више информација на овом линку.